description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
29 دسامبر 2018
description
دکتر جوادی در جمع دبیران استانی انجمن‌های ادبی:

اتفاقات مهم ادبی کشور باید به دست انجمن‌های ادبی خلق شود

بنیاد شعر و ادبیات داستانی پایان هفته گذشته، میزبان نشست هم‌اندیشی دبیران استانی انجمن‌های ادبی کشور بود.

در این نشست که با حضور دکتر محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی قزلی رئیس کارگروه اجرای آئین‌نامه امور انجمن‌های ادبی، بهروز جلالی دبیر کارگروه اعطای شناسه انجمن های ادبی و دکتر اسماعیل امینی و فریبا یوسفی از اعضای این کارگروه و غلامرضا طریقی دبیر مجمع عمومی انجمن‌های ادبی کشور برگزار شد، دبیران استانی انجمن‌های ادبی به طرح مسائل و مشکلات خود پرداختند.


مهدی قزلی در ابتدای این نشست ضمن خیرمقدم به حاضران، گزارشی از وضعیت انجمن‌های ادبی کشور ارائه داد.
وی با اشاره به میزان انجمن‌های ثبت‌شده در سامانه جامع امور انجمن‌های ادبی گفت: ۱۲۳۲ درخواست برای ثبت انجمن به کارگروه اعطای شناسه انجمن‌های ادبی واصل شده است که ۴۴۶ انجمن موفق به دریافت شناسه شده‌اند. از این تعداد، ۳۴۰ انجمن با گواهی ادارات ارشاد، ۹۷ انجمن با گواهی سه ادیب شناخته‌شده و ۹ انجمن هم با شناخت و تایید کارگروه شناسه خود را دریافت کرده‌اند.
مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی افزود: تاکنون علیرغم عدم دریافت بوجه مصوب، توانستیم کلیه طرحانه‌های وعده‌داده شده به انجمن‌های ادبی شناسه‌دار را پرداخت کنیم؛ ولی با دریافت بودجه تخصیص یافته تا پیش از پایان سال، می‌توانیم اتفاقات بزرگی را در انجمن‌های ادبی رقم بزنیم.

جوادی: سومین نشست دبیران استانی، در اجلاس روسای ادارات کل ارشاد برگزار خواهد شد
در ادامه این نشست، معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد با ابراز خرسندی از حضور در جمع دبیران استانی انجمن‌های ادبی گفت: انجمن‌های ادبی بستری برای برخاستن شاعران، داستان‌نویسان، منتقدان و پژوهشگران ادبیات است که تاکنون کمتر شاهد توجه به آنها بوده‌ایم.
وی افزود: متاسفانه تاکنون در تخصیص بودجه مصوب برای حمایت از فعالیت‌های انجمن‌های ادبی کشور ناکام بودیم که امیدوارم در این زمان باقی‌مانده تا پایان سال، بتوانیم نقصان این مهم را جبران کنیم.
دکتر جوادی سپس به نقش پررنگ انجمن‌های ادبی در رقم زدن اتفاقات مهم ادبی اشاره کرد و گفت: تاکنون فعالیتهای بسیاری درباره برگزاری جشنواره‌های استانی-منطقه‌ای یا بزرگداشت مفاخر ادبی انجام گرفته که امیدوارم با منسجم شدن انجمن‌های ادبی، این گونه کارها به دست توانای این انجمن‌ها اجرا شود.
در ادامه، دبیران استانی انجمن‌های ادبی به طرح مسائل و چالش‌های موجود در انجمن‌های ادبی پرداختند.
اختصاص سالن و امکانات برای برگزاری برنامه‌ها و اتاق ثابت در ادارات ارشاد برای انجمن‌های ادبی، ارتباط و همکاری موثر با مدیران ادارات کل ارشاد استان‌ها و طرف مشورت قرار گرفتن دبیران استانی در امور انجمن‌های ادبی، توجه ویژه به انجمن‌های ادبی در کنار تشکل‌های هنری (همانند سینما، موسیقی و تئاتر) از اهم مسائل مطرح‌شده دبیران میهمان بود.


دکتر جوادی پس از استماع مسائل عنوان شده توسط دبیران استانی انجمن‌های ادبی، قول پیگیری این موارد را داد و گفت: تلاش می‌کنیم در پایان سال، میزبان دبیران استانی انجمن‌های ادبی در اجلاس مدیران و معاونان فرهنگی ادارات کل ارشاد استان‌ها باشیم تا بتوانیم عمیق‌تر و موثرتر به رفع مشکلات انجمن‌های ادبی بپردازیم.