description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
20 ژانویه 2019
description
در محفل شعر فاطمی زنجان عنوان شد:

ارتباط شعر و معارف دینی دوسویه است / شاعران آیینی برای روشنگری معارف دینی به میدان بیایند

محفل شعر فاطمی با حضور شاعران آیینی کشور، عصر دیروز در فرهنگسرای حضرت امام خمینی (ره) زنجان برگزار شد.

در آغاز این برنامه، فاطمه کرباسی، مدیرکل ارشاد استان زنجان با عرض خیرمقدم به شاعران حاضر در این مراسم گفت: برگزاری محفل فاطمی در سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) و در پایتخت شور و شعور حسینی توفیقی است که باید قدردان آن باشیم.


دبیر اجرایی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، سخنران بعدی این مراسم بود.
مهدی قزلی با اشاره به اینکه پرداختن به اشعار مرتبط با اهل بیت(ع) توفیقی برای جشنواره شعر فجر است، گفت: شعر مهمترین هنری است که ارتباط دو سویه جدی با معارف اهل بیت دارد به گونه‌ای که شعر موجب تثبیت این معارف و این معارف هم به تثبیت شعر در زبان فارسی و دیگر زبان ها منجر می‌شود.


مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی با اشاره به اینکه دوسالانه جایزه غزل کشور که با نام زنده‌یاد حسین منزوی گره خورده به زودی اجرایی شود، گفت: با توجه به اهتمام معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که قول مساعدی در این زمینه داده‌اند، امید می‌رود این دوسالانه اجرایی و مستمر باشد.
در ادامه این محفل، ساعد باقری با قرائت فرازی از مقاله «نوزدهم ماه صیام» سید حسن حسینی از کتاب «سکانس کلمات»، اظهار داشت: شاعر شیعه آیینی امروز که در مکتبی بزرگ شده که چراغ خرد را با نورافکن های عقل ظاهر بین عوضی نگرفته است، باید تا از آنچه از فرهنگ علوی بر می آید بر شعر انتشار دهد تا مرزها را بین ایمان کور و ایمانی که از سر منشا زلال هدایت الهی آب می خورد، مشخص کند.


وی گفت: اگر نظری بر تاریخ دنیا بکنیم می بینیم اگر ایمان، ضریب جهل قرار گیرد می تواند از آدمی شقاوت هایی سربزند که از کافر هم سر نمی زند.
باقری اظهار داشت: واقعا بیم آور است اگر شاعر و هنرمند آیینی و یا هر فرد اهل فرهنگ، در باره بعضی از این دکان دستک ها و ادعاها و فرقه ها به معنای تام و تمام کلمه، همچون ادعای ارتباط با امام زمان(عج) و دامنه بسیار گسترده و عجیب و غریبش، هشدار ندهد چرا که ممکن است گرفتاری‌هایی پیش بیاورد.
در ادامه این مراسم، شاهی اردبیلی، ساعد باقری، حاج ولی‌ا… کلامی، بهروز منزوی، سعید بیابانکی، حمیدرضا شکارسری، احمد علوی، محمد سعید میرزایی، مهدی رحیمی، امیر اکبرزاده، مصدق آقاجانلو، حسن پاکزاد، علی حنیفه، امیر رسولی، امیر سلیمانی، لیلا عبدی و هادی وحیدی شعرخوانی کردند.
محفل شعر فاطمی با مدیحه سرایی حاج جواد رسولی به پایان رسید.


گفتنی است پیش از آغاز این مراسم، شاعران میهمان در محفل شعر فاطمی با حضور بر مزار حسین منزوی، یاد و خاطره این غزل‌سرای معاصر را گرامی داشتند.