description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
29 آگوست 2018
description
در نشست هم‌اندیشی انجمن‌های ادبی تبریز مطرح شد:

امیدواریم شاهد گسترش انجمن های ادبی ریشه‌دار، جوان و کوشا در آذربایجان شرقی باشیم

نشست هم‌اندیشی انجمن‌های ادبی آذربایجان شرقی، به میزبانی اداره کل ارشاد در تبریز برگزار شد.

در این جلسه که با حضور محمد محمدپور مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، بهروز جلالی معاون مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی در امور فرهنگی و دبیرِ کارگروه اجرای آیین‌نامه انجمن‌های ادبی، غلامرضا طریقی دبیر مجمع عمومی انجمن‌های ادبی کشور و مرتضی طوسی دبیر انجمن‌های ادبی استان برگزار شد، دبیران انجمن‌های ادبی مسائل و مشکلات خود را بیان کردند.
در ابتدای این جلسه، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی پس از قرائت «شیوه‌نامه امور انجمن‌های ادبی» که توسط دکتر جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ادارات کل ارشاد استان‌ها ابلاغ شده بود، گفت: «آئین‌نامه امور انجمن‌های ادبی» زمینه ای است برای انسجام انجمن‌ها و ارتباط فیمابین که به تبادل اندیشه و تجربیات آنها منجر می‌شود. از سوی دیگر، با این حرکت ملی فرهنگی مسیر حمایت از فعالیت‌ها و طرح‌های اجرایی آنان نیز به درستی و دقیق مهیا شده است.
وی ادامه داد: پیش از برگزاری مجمع انجمن‌های ادبی، در صدد تشکیل شورای هماهنگی انجمن‌های ادبی در استان بودیم که با برگزاری مجمع انجمن‌های ادبی و راه اندازی سامانه امور انجمن‌های ادبی توسط بنیاد شعر و ادبیات داستانی، این مهم به نتیجه رسید.
محمدپور در پایان صحبت‌های خود با تقدیر از بنیاد شعر و ادبیات داستانی برای شکل‌گیری این حرکت ملی، حمایت خود و اداره کل فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی را برای همراهی با انجمن‌های ادبی اعلام کرد.
در ادامه، بهروز جلالی با ابراز خرسندی از حضور در جمع انجمن‌های ادبی آذربایجان شرقی گفت: با اینکه برنامه‌ریزی برای برگزاری این نشست در مدت زمان کمتر از یک‌هفته انجام شد، ولی با همراهی اداره کل ارشاد آذربایجان شرقی و جناب دکتر محمدپور و همکاران شان در این اداره کل، توانستیم امروز کنار انجمن‌های ادبی استان باشیم.
وی با تشریح فرایند تشکیل مجمع امور انجمن‌های ادبی و شناسه‌دار شدن انجمن‌ها گفت: مساله ساماندهی انجمن‌های ادبی از زمانی که آقای دکتر سیدعباس صالحی عهده‌دار معاونت امور فرهنگی ارشاد بودند آغاز شد و از ابتدا ایشان تاکید داشتند که انجمن‌های ادبی بایستی مستقل باشند و نباید از واژه «مجوز» برای آنها استفاده کرد، لذا انجمن‌های ادبی که درخواست ثبت در سامانه را داشته باشند پس از بررسی مدارک، شناسه خود را دریافت می‌کنند و برای اجرای برنامه‌های خود حمایت می‌شوند.
دبیرِ کارگروه اجرای آیین‌نامه انجمن‌های ادبی افزود: چهارچوب کلی انجمن‌های ادبی به تفصیل در آئین‌نامه و شیوه‌نامه امور انجمن‌های ادبی مشخص شده است، ولی ما در جلسات استانی به دنبال این هستیم با تک تک انجمن‌ها صحبت کنیم و مسائل و مشکلات آنها را بشنویم و در کنار هم به راه‌حلی جامع برسیم.
وی با اشاره به توجه کارگروه امور انجمن‌های ادبی به کیفیت برنامه ها و طرح های ارسالی گفت: به رغم این که در استان آذربایجان شرقی با پیشینه فاخر و توان ادبی قابل ستایش؛ تعداد انجمن های ثبت‌نام کرده کم تر از حد انتظار است؛ اما شاهد ارسال طرح های ارزشمند برای برگزاری برنامه های با کیفیتی از سوی انجمن های ادبی این استان هستیم و امیدواریم در سایه همکاری اداره کل ارشاد استان شاهد حضور بیشتر انجمن های ریشه دار و همچنین انجمن های جوان و کوشا در عرصه فعالیت های ادبی باشیم.

جلالی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شیوه‌نامه امور انجمن‌های ادبی گفت: شکل ارتباط انجمن‌های ادبی با بنیاد و ادارات کل ارشاد استان‌ها به تفصیل در این شیوه‌نامه آمده و انجمن‌های ادبی می‌توانند با مطالعه آن و آئین‌نامه امور انجمن‌های ادبی، با چگونگی طرح درخواست‌های خود، برگزاری برنامه‌ها و نحوه دریافت حمایت‌های مالی آشنا شوند.

وی در پایان با یادآوری خاطرات اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر در تبریز، ابراز امیدواری کرد که انجمن‌های ادبی این استان با پیشینه ادبی غنی خود، اتفاقات بزرگ و مبارکی را رقم بزنند.

سخنران بعدی این برنامه غلامرضا طریقی بود.
وی با تشریح روند برگزاری نخستین مجمع انجمن‌های ادبی کشور و انتخاب دبیران استانی گفت: با انتخاب دبیران استانی در اردیبهشت امسال، هسته انجمن‌های ادبی در استان‌ها شکل گرفت و قرار شد با محوریت این دبیران و حمایت ادارات کل ارشاد استان‌ها، شرایط فعالیت برای انجمن‌های ادبی سرعت گیرد.
دبیر نخستین مجمع عمومی انجمن‌های ادبی کشور با ابراز خرسندی از برگزاری جلسات استانی افزود: حضور و حمایت مدیران ادارات کل ارشاد در نشست‌های گذشته در استان‌های زنجان و خوزستان و امروز در آذربایجان شرقی، نوید روزهای خوب و همدلی مدیران فرهنگی و انجمن‌های ادبی را دارد.
گفتنی است، جلالی و طریقی پس از حضور در شب شعر عید غدیر که عصر چهارشنبه با حضور محمدسعید میرزایی و شاعران استانی در تبریز برگزار می‌شود، برای حضور در جلسه هم‌اندیشی انجمن‌های ادبی استان آذربایجان غربی عازم ارومیه خواهند شد.