description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
29 آگوست 2016
description
در مراسم پایانی این رقابت ادبی صورت گرفت؛

اهدای جایزه برندگان مسابقه ادبی حافظان حرم به دست خانواده شهدای مدافع حرم

مراسم پایانی و اهدای جوایز برترین‌های مسابقه ادبی حافظان حرم در حالی برگزار شد که برگزیدگان و تقدیری‌های این رقابت ادبی، جوایز و تقدیرنامه‌های خود را از دست مادران، پدران، همسران و فرزندان شهدای مدافع حرم دریافت کردند.

مراسم پایانی و اهدای جوایز برترین‌های مسابقه ادبی حافظان حرم در حالی برگزار شد که برگزیدگان و تقدیری‌های این رقابت ادبی، جوایز و تقدیرنامه‌های خود را از دست مادران، پدران، همسران و فرزندان شهدای مدافع حرم دریافت کردند.
به گزارش روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، در مراسم پایانی مسابقه «شعر و داستان یک دقیقه‌ای حافظان حرم» که عصر دوشنبه با حضور جمع گسترده‌ای از خانواده‌های معظم شهیدان مدافع حرم، شاعران، نویسندگان و مسئولان ملی و استانی در سالن همایش‌های اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار شد، برترین‌های این رقابت در دو بخش شعر و داستان با حضور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل شدند.
در ابتدای این مراسم، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم از رشادت‌های فرماندهان سپاه در منطقه یاد کرد و گفت: امیدواریم با گسترش رشادت‌ها در کشورهای مختلف شیعه بتوانیم به شیوه مطلوب در مقابل تحقق اهداف کشورهای استکباری ایستادگی کنیم.
حجت‌الاسلام عباس دانشی با اشاره به وجود ظرفیت‌های فرهنگی در قم تصریح کرد: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می‌تواند جامعه اسلامی را به سمت تحقق آرمان‌های مورد نظر امام خمینی (ره) حرکت دهد.

قزلی: مسابقه ادبی «حافظان حرم» به حوزه‌های جدید ایثار و شهادت پرداخت
در این مراسم، همچنین مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان از ارسال مجموعا ۱۳۶۵ اثر شامل بیش از ۷۰۰ اثر در بخش شعر و ۶۰۰ اثر در بخش داستان به دبیرخانه «مسابقه شعر و داستان یک دقیقه‌ای حافظان حرم» خبر داد.
مهدی قزلی اظهار داشت: بیش از هزار و ۱۰۰ نفر در این مسابقه شرکت کرده که یک سوم از این جمعیت به تهرانی‌ها اختصاص دارد.
وی با اشاره به اینکه حضور آقایان در بخش شعر بیش‌تر بوده است، اضافه کرد: در بخش داستان جمعیت خانم‌ها سه برابر جمعیت آقایان بوده و میانگین سنی شاعران ۳۵ سال و میانگین سنی داستان‌نویسان ۲۹ سال است.
مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان از پراکندگی سنی شرکت‌کنندگان این مسابقه در مقطع سنی ۹ تا ۶۲ سال یاد کرد و گفت: این مسابقه ادبی با استفاده از ظرفیت‌های مختلف برای رسیدن به اهداف فرهنگی مورد نظر برگزار شده است.
 وی از مشارکت و همراهی آستان قدس رضوی، سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و بخش‌های مختلف صداوسیما در راستای برگزاری «مسابقه شعر و داستان یک دقیقه‌ای حافظان حرم» تقدیر کرد و ادامه داد: نوشتن برای حافظان حرم را باید با نوشتن برای هشت سال دفاع مقدس در دهه ۶۰ مقایسه کرد که با این مقایسه وضعیت کنونی مطلوب‌تر است. 
قزلی توجه به محورهای جدید را یکی از ویژگی‌های شعر و ادبیات حافظان حرم دانست و تصریح کرد: در «مسابقه شعر و داستان یک دقیقه‌ای حافظان حرم» به موضوعات جدیدی در حوزه ایثار و شهادت پرداخته شده است.
 
صالحی: مسابقه «حافظان حرم» رویدادهای واقعی را به رویدادهای وجودی تبدیل می‌کند
در این مراسم، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مسابقه حافظان حرم، رویدادهای واقعی را به رویدادهای وجودی تبدیل می‌کند و ادبیات شعر و داستان در تحقق این امر سهم قابل توجهی دارد.
سیدعباس صالحی، با بیان اینکه دفاع از حریم و حرم اهل بیت (ع) نشان‌دهنده بروز امواج احساسی نیست، اظهار کرد: در شرایط درگیری‌های منطقه، ایران اسلامی باید در موقعیت کنونی قرار داشته باشد؛ زیرا حفظ این موقعیت، ادامه آرمان قدس است.
وی از رژیم صهیونیستی به عنوان زخم چرکین منطقه نام برد و اضافه کرد: این رژیم تاکنون مشکلات بسیاری برای تحقق بیداری اسلامی به دنبال داشته؛ اما اکنون جایگاه مطلوبی در منطقه ندارد و به دنبال تامین امنیت خود است.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه جهان اسلام دغدغه قدس را دارد، مطرح کرد: قدس قبله نخست مسلمانان است؛ اما رژیم صهیونیستی در دیدگاه مسلمانان، غده سرطانی است و باید از بین برود.
وی ایستادگی در سوریه را ایستادگی در برابر خواسته‌های رژیم صهیونیستی با محوریت به پایان رساندن خط مقاومت دانست و گفت: رژیم اشغالگر باید این آرزوی خود را به گور ببرد؛ زیرا ملل مسلمان نمی‌گذارند این رژیم خواب خوشی در منطقه داشته باشد.
صالحی خاطرنشان کرد: خشونت و تروریسم تکفیری در منطقه پا گرفته و می‌خواهد نام اسلام را مشوش کند. به همین علت برای تخریب چهره اسلام، اقدامات مختلف را در دستور کار خود قرارداده که اگر این اقدامات افزایش یابد، ضربه بزرگی به حیثیت اسلام وارد می‌شود.
وی با اشاره به اینکه دولت شام و عراق، نامی بوده که برای تئوریزه کردن خشونت مطرح شد، تصریح کرد: با صلابت در مقابل حرکت رژیم صهیونیستی که به نیت مشوش‌کردن چهره اسلام، رفتار می‌کند، ایستادگی می‌کنیم.
صالحی با بیان اینکه دشمن، تحرک در منطقه را مقدمه‌ای برای نفوذ و ضربه‌زدن به ایران اسلامی می‌داند، مطرح کرد: این بار علاقه‌مندان به ایران اسلامی به عنوان کانون تشیع در خطی مقدم‌تر از مرزها ایستاده و نمی‌گذارند که دشمن به این خط مقدم نفوذ کند. به همین علت، این افراد، حافظان مرز ایران به عنوان ام‌القرای جهان اسلامی هستند.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: همان‌طور که شیعیان عراق در مقابل هجوم وهابیت ایستادند، دفاع و حضور به نوعی حرمت‌گزاری و پاسداری از نمادهای اماکن متبرکه اهل بیت (ع) است که این نمادها همانند اجساد پاک آنها مقدس است.
وی دفاع از حرم اهل بیت (ع) را پاسداری از جامعه تشیع خواند و عنوان کرد: منطقه سوریه به زودی سرشار از موالیان اهل بیت (ع) می‌شود؛ اما اگر جریان تکفیری با رفتار خشونت‌بار و ضد شیعی در این منطقه سلطه پیدا می‌کرد، نام و نشانی از موالیان اهل بیت (ع) باقی نمی‌گذاشت و تشیع در این منطقه مورد هجوم همه جانبه قرار می‌گرفت؛ در حالی که حفاظت از جان و مال و ناموس منطقه سوریه بر عهده شیعه و مسلمان واقعی است تا از هدررفت جان و ناموس اسلام جلوگیری کند.
صالحی یادآور شد: افرادی که در دفاع از حریم اهل بیت (ع) فعالیت دارند، در واقع تشیع را در منطقه حفاظت کرده‌اند؛ زیرا قرن‌ها شیعه در منطقه پرچم اهل بیت (ع) را برافراشته، اما جریان تکفیری می‌خواهد به کشتار ناموس شیعی اقدام کند.
وی با اشاره به اینکه منطقه خاورمیانه گرفتار توطئه جدید سیاسی است، اظهار کرد: یکی از مراحل این توطئه با تجزیه کشورهای مسلمان برای ایجاد تنش و مسلمان‌کشی در میان کشورهای اسلامی در جنگ جهانی اول اتفاق افتاد و مرحله دوم اکنون آغاز شده که تجزیه لیبی، سوریه و عراق را به دنبال دارد. به همین علت باید در مقابل این توطئه جدید سیاسی که به دنبال شقه کردن مسلمانان‌هاست، ایستادگی کنیم.
صالحی با تاکید بر اینکه دشمن، اهداف سوریه و عراق را در لیبی و یمن دنبال می‌کند، تصریح کرد: دفاع از حریم اهل بیت (ع) بر اساس مبنای منطقی و دینی، ملیت‌های مختلف افغانستانی، عراقی، ایرانی و گروه‌های مختلف را گردهم آورده است.
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: مسابقه ادبی حافظان حرم، رویدادهای واقعی را به رویدادهای وجودی تبدیل می‌کند و ادبیات و شعر و داستان در تحقق این امر سهم قابل توجهی دارد.
  
معاون سپاه قدس: اگر حافظان حرم نبودند، تکفیری‌ها اروپا را به آتش می‌کشیدند
معاون فرمانده سپاه قدس از دیگر سخنرانان این مراسم بود. حمید مختص‌آبادی با بیان اینکه باید به مدافعان حرم مدال افتخار مقابله با تروریسم را اهدا کرد، گفت: برگزاری مسابقه‌های فرهنگی در حوزه ایثار و شهادت، دارای ارزش بسیاری است که امیدواریم که بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه مقام شهادت، فوق آن چیزی است که در تصور ما می‌گنجد، اظهار کرد: مدافعان حرم به مرتبه‌ای می‌رسند که آرزوی امیرالمومنین (ع) است.
مختص‌آبادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مدافعان حرم به حضرت ابوالفضل‌العباس (ع) اقتدا کرده‌اند، اضافه کرد: عمل مدافعان حرم با تاسی از حرکت قمر بنی‌هاشم، ابوالفضل‌العباس (ع) در دفاع از حریم حرم اهل بیت (ع) در روز عاشوراست.
این فرمانده سپاه قدس با بیان اینکه حضرت ابوالفضل‌العباس (ع) دارای بصیرت نافذ بود، تصریح کرد: ایمان بدون ناخالصی از دیگر ویژگی‌های حضرت بود و این دو وصف از ایشان، شخصیتی ساخت که در تاریخ ماندگار شد.
وی یادآور شد: مدافعان حرم از زینبیون، فاطمیون و حیدریون در جوار حرم عقلیه بنی‌هاشم و یا در عراق می‌جنگند و به همین علت، دارای بصیرت نافذ و ایمان قوی هستند.
مختص‌آبادی با اشاره به اینکه روحیه مدافعان حرم با وجود هجمه‌های سنگین فرهنگی بسیار مثال‌زدنی است، خاطرنشان کرد: در چنین فضایی که با انواع تهاجمات فرهنگی روبه‌رو هستیم، وجود چنین فرزندانی باعث افتخار و نقش خانواده ایشان از اهمیت بسیار والایی برخوردار است.
وی با بیان اینکه رفتار و عمل مدافعان حرم اعجازگونه است، مطرح کرد: با تلاش مدافعان حرم، توطئه‌های استکبار جهانی در منطقه زمینگیر شده است.
این فرمانده سپاه قدس با اشاره به اینکه نقشه خاورمیانه جدید بعد از ۱۱ سپتامبر به خسران و شکست انجامید، اضافه کرد: آنها برای جبران زیان، داعش را به وجود آوردند و اینکه گفته می‌شود داعش را آمریکا به وجود آورده، شعار نیست.
وی از افشاگری ترامپ در مورد ایجاد داعش توسط آمریکایی‌ها یاد کرد و گفت: آمریکا خدمتی به خط مقاومت کرد که با گذشت ده‌ها سال امکانپذیر نبود؛ زیرا اشتباه آنها ایستادگی گروه‌های مختلف خط مقاومت با یک عقیده و ایمان در کنار یکدیگر را به دنبال داشته است.
مختص‌آبادی گفت: امروز منطقه خاور میانه سراسر نشان از اقتدار نظام اسلامی است و پرچمی که امام بزرگوار برافراشت، امروز به دست امام خامنه‌ای به اهتزاز درآمده است. ما نیز افتخار داریم به عنوان نیروی قدس در خط مقدم این جریان در کنار فاطمیون، زینبیون و حیدریون در مقابل هجوم تروریست‌ کور و جنایتکاران پشتیبان آنها بایستیم.
وی با تاکید بر اینکه عمل مدافعان حرم، دفاع از کل بشریت است، اظهار کرد: این تروریسم اگر جان بگیرد به هیچ یک از ابناء بشر رحم نمی‌کند و عمل مدافعان حرم، فقط دفاع از حرم و تشیع نیست.
این فرمانده سپاه قدس ادامه داد: داعش اگر مجال پیدا کند، اروپا را به آتش و خون می‌کشد و اروپا مدیون مدافعان حرم است؛ زیرا بدون مدافعان حرم اکنون کشورهای اروپایی جولانگاه داعش بود.
مختص‌آبادی با بیان اینکه باید به مدافعان حرم، مدال افتخار مقابله با تروریسم را اهدا کرد، افزود: برگزاری چنین مسابقه‌های فرهنگی در حوزه ایثار و شهادت دارای ارزش بسیاری است که امیدواریم بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

مسابقه‌ای با ۹ برگزیده و تقدیری
در این مراسم، برگزیدگان و تقدیری‌های مسابقه شعر و داستان یک دقیقه‌ای حافظان حرم به شرح زیر معرفی شدند:
در بخش داستان، فائضه غفار حدادی از تهران، مرضیه پژوهان‌فر از شوشتر،‌ جلال احمدی حسن‌آباد از کرج و احمد حیدریان از تهران،‌ شایسته تقدیر شناخته شدند. داوران این بخش، هیچ اثری را به عنوان برگزیده معرفی نکردند.
در بخش شعر اما، سیدمحمدمهدی شفیعی از اهواز و سیده تکتم حسینی، شاعر افغانستانی مقیم قم، برگزیده شدند و رضا نیکوکار از رشت،‌ سیدمحمدمهدی مرادیان از تهران و علی‌اصغر شیری از قم، تقدیری‌های این بخش بودند.
برگزیدگان این رقابت ادبی، ۲ سکه بهار آزادی و تقدیری‌های آن نیم سکه به خود اختصاص دادند. همچنین تمام برگزیدگان و شایستگان تقدیر این مسابقه از کمک‌هزینه ۱۰ میلیون ریالی سفر به مشاهد مشرفه برخوردار شدند که در پایان مراسم اختتامیه، جمعا به آنان ۹۰ میلیون ریال پرداخت شد.
یادآور می‌شود، برندگان و تقدیری‌های این مسابقه ادبی، جوایز و لوح‌های تقدیر خود را از دست همسران، پدران و مادران شهدای مدافع حرم دریافت کردند.
حضور چشمگیر فرزندان خردسال و نوجوان شهدای مدافع حرم از جلوه‌های این مراسم بود.