description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
19 سپتامبر 2017
description
متن رامبد خانلری در مراسم رونمایی از سایت تخصصی نقد داستان

اینجا نیستیم که ایراد بگیریم

زمان ما همه چیز فرق داشت و این همه فرق کم کم دارد من را از شنیدن ترکیب «زمان ما» متنفر میکند. زمان ما مدرسه ها، اسباب بازی ها، لباس ها، غذا ها و خیلی چیزهای دیگر جور دیگری بود. زمان ما داستان نوشتن هم جور دیگری بود. پیدا کردن نویسنده ها سخت بود و رساندن داستان به دستشان سخت تر، جواب گرفتن هم که تقریبا محال بود.

خوش شانس بودی اگر میتوانستی در جمعی ادعا کنی که داستانت را به دست فلان نویسنده رسانده ای، خوشحالم که نویسنده های جوان و نوجوان در زمان ما زندگی نمی کنند. خوشحالم که این فرصت وجود دارد که داستان ها را بخوانم و اگر کمکی از دستم برمی آمد دریغ نکنم.
به هر بهانه داستانی به هر شهری سفر کردم و با نویسندگان جوان آن شهر معاشرت کردم شنیدم که میگویند خوش به حال شما تهرانی ها، انگار که تهران پر باشد از امکانات داستانی. پیش خودم میگفتم خب نویسنده ها را در فیسبوک و اینستاگرام پیدا کنید و داستانتان را برای آنها بفرستید. یک کدام شان گفت: “آقای خانلری من ۵ ماه پیش داستانم را در فیسبوک برای شما فرستادم اما شما هنوز مسیجم را سین هم نکرده اید” راست می گویند کدام یک از ما تا به حال با این نیت وارد شبکه های اجتماعی شده ایم که داستان نویسنده های جوان را بخوانیم. این مرتبه نیت کرده ام و به نیت خواندن داستان به پایگاه نقد داستان آمده ام اصلا با خودم قرار گذاشته ام که در پایگاه نقد داستان، داستان نویسنده های تهرانی را نخوانم، من برای انتقام آمده ام، من به خاطر نویسنده های شهرهای دیگر اینجا هستم برای نویسنده های شهرهای کوچک و محروم. ببخشید اگر بیانیه ام شبیه بیانیه های انتخاباتی شد، اگر خودم این حرف ها را از زبان کسی می شنیدم می گفتم آمده با دروغ رای بیاورد، هوس رای شهرستانی کرده اما من هوس داستان شهرستانی دارم هوس داستان ایرانی ناب، هوس داستانی که خواندنش برای من شبیه سفر به سرزمین عجایب باشد.
ما اینجا نیستیم که ایراد داستان شما را بگیریم، ما اینجا نیستیم که داستان شما را نقد کنیم و اینجا یک کارگاه مجازی داستان نیست، راستش را بخواهید هیچ نویسنده ای آدم دیگری را نویسنده نکرده است و در هیچ کارگاهی نویسنده تربیت نمی شود، آدم ها از همان لحظه ای که به دنیا می آیند یا نویسنده هستند و یا نیستند، پیش از آن پدر یا مادرشان اسمی برای آنها انتخاب کند. اگر داستان نویس هستید ما هستیم که تشویقتان کنیم که به شما انرژی بدهیم و گرنه بسیاری از شما همین حالا هم از من یکی نویسنده بهتری هستید. من یکی اینجا هستم که هوراکش ادبیاتی شما باشم، بگویم دست مریزاد، بگویم اینجا را خیلی خوب نوشتی، بگویم از خواندن این خرده‌روایت مو به تنم سیخ شد و شما به کارتان ادامه بدهید و یک روزی کتابتان را برای من امضا کنید – هرچند که نویسنده شدن به کتاب و کتاب داشتن نیست، حیف که خیلی ها این را نمیدانند. اگر اهل تفریح داستانی هستید آمدهایم که در پایگاه نقد داستان خوش بگذرانیم، چون شما تا وقتی نویسنده خوبی هستید که داستان نوشتن برایتان شبیه خوشگذرانی باشد. به امید دیدار داستان شما در همین روزها، تا زود. مخلص شما رامبد خانلری، کاندیدای انتخاباتی!