description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
7 دسامبر 2019
description
قزلی در آئین تجلیل از محمدرضا بایرامی:

بایرامی نویسنده‌ای در تراز جهانی است / اردبیلی‌ها حتماً کتاب‌های بایرامی را بخوانند

آئین تجلیل از محمدرضا بایرامی، داستان‌نویس نامدار کشور، عصر چهارشنبه ۱۳ آذر در اردبیل برگزار شد.

مهدی قزلی مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی در این برنامه درباره بایرامی و آثار وی گفت: در نوجوانی با آثار بایرامی آشنا شدم؛ همه آثار وی را دنبال کردم در حالی‌که در آن سن و سال، مسئله ما در ادبیات آنچنان منظم نبود، بلکه با فطرت و علایق نوجوانی کتاب می‌خواندیم.
وی افزود: آنچه از قلم بایرامی مسطور می‌شود، از فطرت وی برآمده و به این دلیل به سرعت بر جان و فطرت می‌نشیند.
قزلی با یادآوری پیشنهاد نامگذاری یکی از میادین اردبیل به نام بایرامی تاکید کرد: سخن من همشهریان بایرامی این است که قدر او را بدانید. از دانش‌آموزان اردبیلی هم می‌خواهم وی را به‌خوبی بشناسند، زیرا آن‌قدر که مجامع ادبی کشورهای اروپایی بایرامی را می‌شناسند، در اردبیل شناخته شده نیست، درحالی‌که شما نویسندگانی در تراز جهانی در اطراف خود دارید. من اگر اردبیلی بودم، خواندن همه کتاب‌های بایرامی را در برنامه خود قرار می‌دادم.
مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی تصریح کرد: همانطور که داستایوفسکی می‌گوید پوشکین قلب روسیه است، در سینه بایرامی نیز قلب سبلان می‌تپد و وی پدیده‌ای است از تبلور روح سبلان به عنوان یک نماد از یک قوم. بایرامی حتی وقتی از جنگ می‌نویسد، باز هم آثار سبلان در آن دیده می‌شود و به واقع ادبیات در برابر عظمت او کرنش کرده و خواهد کرد.
گفتنی است، محمدرضا بایرامی نویسنده معاصر ایرانی متولد ۱۳۴۴ در اردبیل است. وی با کتاب «کوه مرا صدا زد» از قصه‌های سبلان، توانست جایزه خرس طلایی، جایزه کبرای آبی سوییس و نیز جایزه کتاب سال سوییس و برای نگارش رمانِ لم‌یزرع، جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را کسب کند. از دیگر آثار او می‌توان به «گرگ‌ها از برف‌ها نمی‌ترسند»، «آتش به‌اختیار»، «مردگان باغ سبز»، «فصل درو کردن خرمن»، «سنگ سلام»، «فصل پنجم: سکوت» و…اشاره کرد.