description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
11 سپتامبر 2017
description
سردبیر نشریه الفیا:

جلال در زمان ابتذال روشنفکران، دغدغه مردم را داشت

سردبیر نشریه ادبی الکترونیکی «الفیا» گفت: جلال آل‌احمد برای ما نه مقدس است و نه حرف اول و آخر. او در یک بازه زمانی که بعضی از روشنفکران کشور، دغدغه‌های مبتذلی داشتند و از اعتماد به نفس و شجاعت بی‌بهره بودند، دغدغه مردم را داشت.

به گزارش روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، مسعود دیانی که در چهل و هشتمین سالمرگ جلال آل‌احمد در مسجد جامع اسالم سخن می‌گفت، با بیان اینکه برای ما این مهم است که کسی در دهه ۴۰ مسأله غرب‌زدگی را داشته، افزود: چه بسا امروز درک جلال آل‌احمد از مسأله غرب‌زدگی، هویت و بازگشت به خویشتن در نگاه ما درک کامل و صحیحی نباشد، اما این نقدها از اهمیت و جایگاه جلال کم نمی‌کند.
دیانی افزود: جلال نه از سیستم حاکم ترسید و نه از سرزنش روشنفکران متمایل به غرب و نه از عالمان و روحانیون متحجر. او در دینداری مردم، دغدغه خرافات را داشت و از عالمان متحجر نترسید و با این خرافات مقابله کرد. همانگونه که دغدغه ترس و جهل و عقب ماندگی مردم را داشت.
وی ادامه داد: جلال، دغدغه مردم را داشت و اینها برای ما ارزشمند است. به همین دلیل و به این بهانه‌‌‌ها در شهر اسالم جمع می‌شویم که بتوانیم یاد جلال را زنده نگه داریم.
دیانی همچنین ابراز امیدواری کرد که سنت گردهمایی اهالی فرهنگ و ادبیات در سالروز درگذشت جلال در شهر اسالم ـ شهری که جلال در آن روزهای آخر عمرش را گذراند ـ برقرار باشد و همه نویسندگان ایرانی با دیدگاهها و علایق مختلف بتوانند در این شهر دور هم جمع شوند، باهم گفتگو کنند، مباحث را به اشتراک بگذارند و ایده‌هایشان را مطرح کنند.