description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
16 فوریه 2018
description
دومین شب از محافل شعر تهران برگزار شد

دکتر صالحی: شعر برای ما همه زندگی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وقتی می‌خواهیم بایستیم و به دیگران بگوییم که برای عزت خود حتی یک وجب از خاک را نمی‌دهیم، از شعر بهره می‌بریم؛ شعر برای ما همه زندگی است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنرانی خود در محفل شعر تهران از محافل دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر گفت: شعر لحظه‌های خاصی است که وقتی انسان به نقطه‌ای می‌رسد که فکر می‌کند به پایان دنیا رسیده است، با یک بیت و یا یک شعر، دریچه‌های جدیدی برای ادامه زندگی و معنای زندگی پدید می‌آید.
وی ادامه داد: در تمدن بشری چیزی به اندازه شعر معنا ندارد. جوهره مدنیت، فرهنگ است و جوهره فرهنگ هم تفکر است و شعر هم در طول تاریخ فرهنگ و تفکر را نگهداری کرده و پاس داشته است.
صالحی در ادامه با بیان اینکه هویت ایرانی ما ریشه در شعر و ادبیات دارد، گفت: همه جهان ما را به شعر و شاعری و شاعران بزرگ ما می‌شناسد. همچنین وقتی می‌خواهیم به بخش بزرگی از فضای جهان پیوند تاریخی و معنایی پیدا کنیم، شعر نقطه اتصال آن است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: حتی وقتی می‌خواهیم فرهنگ هزار و ۴۰۰ ساله خود بعد از اسلام را پیدا کنیم، بهترین جا برای یافتن آن شعر است. شعر، دایره المعارف هر چیزی است که به فرهنگ و حکمت ایرانی متصل است. شعر برای ما سبک زندگی و روش زندگی را داشته، دارد و خواهد داشت.
وی همچنین گفت: با شعر نیایش و پرستش کرده‌ و می‌کنیم. همه ادعیه دینی ما و راز و نیاز بنده با پروردگار خود، با زبانی آهنگین روایت شده است. شعر همچنین تصویر بیان عاشقانه است. عشق به طبیعت، عشق مادرانه و عشق مردان به زنان و عشق زنان به مردانشان به عنوان نمونه یک عشق پاک.
صالحی در ادامه سخنانش با بیان اینکه با شعر جشن می‌گیریم و عزا پیشه می‌گیریم، اظهار کرد: شعر و سرو ریشه در تربیت ما دارد و با آن خود و دیگران را صیقل تربیتی می‌کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنانش گفت: شعر فارسی، نمود روشنی برای ترسیم فضای مقاوت و دفاع و حماسه است. وقتی می‌خواهیم بایستیم و به دیگران بگوییم که برای عزت خود حتی یک وجب از خاک را نمی‌دهیم، از شعر بهره می‌بریم؛ شعر برای ما همه زندگی است.
این خبر می‌افزاید، محافل سه‌روزه تهران که از عصر چهارشنبه آغاز شده است، تا شامگاه جمعه ادامه خواهد داشت.