description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
27 اکتبر 2016
description
در دوره آموزشی شعر آیینی مطرح شد؛

شاعران آیینی باید از بیان نکات مستقیم در حوزه مرثیه پرهیز کنند

یک مدرس دانشگاه گفت: شاعران باید با استفاده از زبان شاعرانه و خیال‌انگیز شعر از بیان نکات مستقیم در حوزه مرثیه پرهیز کنند و با بازسازی هنری مطلوب از مقاتل بتوانند اشعار را با محوریت ایجاد تحول در میان خاطبان تدوین کنند.

یک مدرس دانشگاه گفت: شاعران باید با استفاده از زبان شاعرانه و خیال‌انگیز شعر از بیان نکات مستقیم در حوزه مرثیه پرهیز کنند و با بازسازی هنری مطلوب از مقاتل بتوانند اشعار را با محوریت ایجاد تحول در میان خاطبان تدوین کنند.
به گزارش روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، سیدمهدی حسینی پیش از ظهر امروز پنجشنبه ۶ آبان در پنجمین دوره آموزش شعر «کلک خیال» که با محوریت شعر آیینی در سالن جلسات مجتمع آموزشی ـ فرهنگی یاوران مهدی (عج) درحال برگزاری است،‌ تعریف شعر را گره‌خوردگی عاطفه و تخیل که در زبانی آهنگین شکل گرفته، دانست و اظهار کرد: سلامت، دلپذیری و طراوت، تنوع و جذابیت، برجستگی، تناسب هنری و انسجام شعر از اولویت‌های مورد نیاز شعر مطلوب است.
وی بر اهتمام شاعران نسبت به هنجارآفرینی در اشعار تاکید کرد و افزود: در آثار شعرای کنونی، کم‌تر به موضوع انسجام پرداخته می‌شود؛ چرا که موضوع تنوع، انسجام شعر را در حاشیه قرار می‌دهد.
این استاد شعر آیینی با بیان اینکه شعر از نظر محتوا به بخش‌های غنایی،‌ تعلیمی، حماسی و نمایشی تقسیم‌بندی شده است، عنوان کرد: موضوع شعر آیینی و مذهبی به عنوان زیرشاخه بخش‌های تعلیمی و غنایی مدح اهل بیت (ع) است و با این شعرها، محبت افراد نسبت به اهل بیت (ع) افزایش می‌یابد.
وی با تاکید بر اینکه شاعران باید نسبت به تعاریف اشعار خود نگاه ویژه داشته باشند، مطرح کرد: شعر ولایی با موضوع دین و اخلاق تدوین می‌شود. به همین علت، مهم‌ترین نقطه در شعر ولایی، برجسته بودن با محوریت‌های موسیقی، احساس و زبان شعری است.
حسینی خاطرنشان کرد: شعر آیینی با تخیل بالا در مجالس عزاداری نمی‌تواند به شیوه مطلوب مورد استفاده قرار گیرد؛ اما عنصر حماسه به عنوان زیرشاخه احساس تاثیرگذاری بسیاری در میان مخاطبان دارد.

* شاعران در زبان حال، شأن اهل بیت (ع) را رعایت کنند

وی با اشاره به اینکه توجه به زبان شعری، موسیقی و احساس، شعرها را تکمیل‌تر می‌کند، اضافه کرد: شعر آیینی بر اساس نوع مخاطب به دو نوع شعر ولایی و شعر مناسب هیأت تقسیم‌بندی می‌شود؛ شاعران نوع دوم باید نسبت به این موضوع که مخاطبان آن‌ها به دنبال فراگیری آموزه‌های اهل بیت (ع) هستند، نگاهی ویژه داشته باشند و در استفاده از عنصر زبان حال باید شأن اهل بیت (ع) را رعایت کنند.
این استاد شعر آیینی یادآور شد: شاعران و مداحان باید نکات تاریخی را از کارشناسان تاریخی جویا شوند؛ چرا که هر فردی نمی‌تواند بدون نگاه به منابع تاریخی به بیان نکات تاریخی اقدام کند. هرچند شعر نیز مکان طرح این مباحث نیست.
وی با بیان اینکه اشعار باید باور مخاطبان را تغییر دهد، عنوان کرد: رعایت فنون و تکنیک‌های شعری برای اثبات عنصر سلامت و برجستگی شعر از اولویت‌های مورد نیاز شاعران است؛ اینکه برخی افراد بدون توجه به آموزه‌های شاعران بزرگ تاریخ فقط به شعر آیینی اکتفا می‌کنند، نشان‌دهنده کم تجربه بودن آنهاست.

* الگوی رفتاری ائمه اطهار (ع) در مدح به نمایش گذاشته شود

حسینی به تقسیم‌بندی شعر ولایی به دو بخش مدح و مرثیه اشاره کرد و گفت: در بخش مدح باید الگوی رفتاری ائمه اطهار (ع) به نمایش گذاشته شود. علت ماندگاری برخی از اشعار شهریار توجه به این موضوع مهم است، اما در معرفی شخصیت‌های دینی باید از نگاه‌های عوامانه که به ظواهر توجه می‌کند، پرهیز کنیم.
وی با تاکید بر اینکه رعایت عنصر حماسه در اشعار، نظر مخاطبان را جلب می‌کند، مطرح کرد: در برخی از اشعار برای شخصیت‌سازی از افراد تعابیر نادرستی بدون توجه به محتوا مطرح می‌شود؛ در حالی که ویژگی شخصیت بزرگان دینی معنویت و معرفت آنها بوده است.

* شاعران آیینی نسبت به نقد اشعار اهتمام جدی داشته باشند

حسینی، برخورداری از زبان مطلوب، توجه به مباحث روز جامعه، اهتمام به ارائه اشعار مستند و تلاش در راستای تعالی شعر را از رسالت‌های شاعران آیینی برشمرد و گفت: بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب، شاعران باید از شعرهای ضعیف در مورد اهل بیت (ع) پرهیز کرده و برای افزایش کیفیت این اشعار به صورت مستمر نسبت به نقد آنها اهتمام جدی داشته باشند.
سردبیر اسبق مجله خیمه به ویژگی‌های برخی از مقاتل اشاره کرد و ادامه داد: شاعران باید نسبت به مباحث مقاتل تحلیل داشته باشند تا بتوانند از این تحلیل‌ها در اشعار خود استفاده کنند.
وی با بیان اینکه مقاتل به عناوین مختلف روایی، تحلیلی، توصیفی و ذوقی تقسیم‌بندی می‌شود، اظهار کرد: روایت مقاتل به شکل غیر شاعرانه، ارائه تحلیل‌های نادرست، اشاره به حکایت‌های بدون مستند، دروغ‌سازی تاریخ و بیان زبان حال‌های نادرست از آسیب‌هایی است که پرهیز از آنها باید مورد توجه شاعران قرار گیرد.
حسینی بر ایجاد پژوهشگاه‌های مشخص برای تعریف برخی از مبانی شعر تاکید کرد و افزود: انتظارات مردم از مداحان نسبت به انتظارات مجامع علمی متفاوت است؛ اما اینکه مداحان به کدام یک از این انتظارات توجه داشته باشند، بر عهده خود آنهاست؛ در حالی که شاعران باید بر اساس فرمایش ائمه اطهار (ع)، حریم‌ها را حفظ کرده و برای تعالی جایگاه آنها حرکت کنند.

* رفع آسیب‌های شعر آیینی در کوتاه مدت شدنی نیست

وی برگزاری پنجمین دوره آموزشی شعر «کلک خیال» با محوریت شعر آیینی را اقدام قابل تقدیری دانست و مطرح کرد: رسیدن به تحول‌های مورد نیاز در حوزه شعر آیینی و رفع برخی از آسیب‌ها، نیازمند فرهنگسازی است که تحقق آن در کوتاه‌مدت شدنی نیست.
حسینی با اشاره به اینکه ادبیات زبانی مشکل‌ساز شده است، عنوان کرد: مباحث مقتل علاوه بر مستند باید معقول نیز باشد؛ چرا که بدون سپری کردن مراحل متقل‌شناسی با خطاهای بزرگی مواجه می‌شویم.
وی با تاکید بر اینکه زبان حال، نگاه‌های شخصی را در خود جای می‌دهد، اظهار کرد: زبان حال به عنوان یک نوع استعاره باید با توجه به مباحث امام‌شناسی پشتوانه فکری داشته باشد تا خلاف شان ائمه اطهار (ع) نباشد و همچنین در بیان زبان‌حال باید بدون توجه به سن افراد نسبت به رعایت حریم آنها نگاه ویژه داشته باشیم.
این شاعر آیینی با بیان اینکه برداشت نادرست از مقاتل در اشعار به نمایش گذاشته می‌شود، گفت: استفاده از برخی کلیدواژه‌های نادرست در مورد اشعار مرتبط با کربلا می‌تواند مفاهیم نادرست را به مخاطبان انتقال دهد؛ به همین علت، شاعران باید نسبت به استفاده از واژه‌های جدید در مورد کربلا پرهیز کنند.
وی از شعر به عنوان عرصه بیان غیرمستقیم یاد کرد و ادامه داد: شاعران باید با استفاده از زبان شاعرانه و خیال‌انگیز شعر از بیان نکات مستقیم در حوزه مرثیه پرهیز کنند و با بازسازی هنری مطلوب از مقاتل بتوانند اشعار را با محوریت ایجاد تحول در میان خاطبان تدوین کنند.
حسینی بر آمیختن مرثیه بر مدح تاکید کرد و افزود: شعر فقط ابزار انتقال مفهوم نیست؛ بلکه یکی از مبانی ایجاد تحول هم هست و شعر آیینی مرتبه والای شعری است و آغاز شاعری نیست.