description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
12 دسامبر 2017
description

شاعران افغانستانی میزبان شاعر برجسته ایرانی

با هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران در افغانستان و مرکز توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اسماعیل امینی، شاعر و منتقد ادبی کشورمان به افغانستان سفر کرد. کابل (پایتخت)، مزار شریف و بلخ، شهرهایی بودند که امینی در سفر به افغانستان از آنها بازدید و در جمع شاعران افغان این شهرها حضور پیدا کرد.

 اسماعیل امینی، عضو هیات مدیره بیناد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در نخستین روز حضور در افغانستان در روز پنج‌شنبه ۱۶ آذرماه، در کارگاه آموزشی نقد شعر که با حضور سی نفر از شاعران جوان افغانستان در محل اتحادیه نویسندگان افغانستان برگزار شد، شرکت کرد.

 امینی در این نشست با طرح سؤالی مبنی بر شاخص‌های تفاوت شعر از گونه‌های دیگر کلام در دوران کنونی، حاضران در کارگاه را به بحث کشاند و پس از شنیدن پاسخ‌های شرکت‌کنندگان، با بیان این که نقد شعر موضوعی کاملاً علمی است، شاعران جوان افغانستان را متوجه این نکته ساخت که برای پیشرفت نباید از نقد شدن اشعارشان هراس داشته باشند و به صورت جدی آثارشان را به نقد اساتید بزرگ بسپارند.

 وی همچنین با معرفی سامانه‌های «نقد شعر» و «نقد داستان» که از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان طراحی شده است، شاعران جوان افغانستان را تشویق به حضور در این سامانه‌ها کرد.

 در پایان این برنامه تعدادی از شاعران جوان افغانستان اشعار خود را به خوانش گرفتند که اسماعیل امینی نکاتی را در نقد این اشعار تذکر داد.

 همایش «شعر و همدلی» جمعه ۱۷ آذر با حضور تعداد قابل توجهی از شاعران افغانستان در سالن اجتماعات دانشگاه مشعل در مرکز شهر کابل برگزار شد. در ابتدای این برنامه یاسین نگاه، شاعر مطرح و معاون اتحادیه نویسندگان افغانستان، ضمن اعلام خیر مقدم به اسماعیل امینی، به ضرورت توسعه روابط فرهنگیان منطقه برای توسعه صلح و امید در سراسر این منطقه تأکید کرد.

 در ادامه خالده فروغ، مهم‌ترین شاعر زن افغانستان و استاد زبان فارسی دانشگاه کابل، ادهم کاوه، سیمین غزل حسن‌زاده، شاعر و معاون سابق وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان، سید رضا محمدی، شاعر برجسته و رییس اتحادیه نویسندگان افغانستان، مهتاب ساحل، نفر برگزیده جشنواره شعر قند پارسی، بسی‌گل شریفی، مجیب مهرداد، شاعر مطرح و سخنگوی وزارت معارف افغانستان، قنبرعلی تابش، برگزیده جشنواره شعر فجر، ترنم سیدی، استاد شجاع خراسانی و تعدادی دیگر از شاعران پیشکسوت و جوان افغانستان، به ارایه سخنان و اشعار خود پرداختند.

 تمام سخنرانان در این برنامه بر یگانگی زبانی دو کشور و تأثیر جدی ادبیات فارسی در ایران بر شاعران و ادیبان افغانستانی تأکید و اساتید بزرگ زبان فارسی را سرمایه‌های مشترک تمام فارسی زبانان جهان اعلام کردند.

 در ادامه این برنامه اسماعیل امینی، طی سخنرانی خود ضمن تشکر از اهالی فرهنگ و ادب در افغانستان به دلیل میزبانی گرمشان، به توضیح وظیفه شاعران و هنرمندان پرداخت.

 وی با بیان این که شاعر وظیفه دارد از مرزها گذر کرده و ارزش‌های انسانی را در تمام جهان توسعه دهد، زبان فارسی را واجد زمینه‌های لازم برای سوق دادن جهان به سوی صلح و مهربانی دانست و شاعران ایران و افغانستان را متوجه وظیفه انسانیشان کرد.

 امینی همچنین بر یگانگی این دو سرزمین تأکید و اظهار امیدواری کرد که میزان مراوادت اهالی فرهنگ و ادب دو کشور روز به روز توسعه یابد.