description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
14 نوامبر 2016
description
در مراسم رونمایی از نشریه الکترونیکی «الف‌یا» عنوان شد

صالحی: نشریات ادبی، کانون جدی تحرک ادبیات کشور هستند

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با نگاه به چند دهه اخیر در پیش و پس از انقلاب، درمی‌یابیم که مجلات و نشریات ادبی، کانون جدی برای تحرک ادبیات کشور بوده‌اند.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با نگاه به چند دهه اخیر در پیش و پس از انقلاب، درمی‌یابیم که مجلات و نشریات ادبی، کانون جدی برای تحرک ادبیات کشور بوده‌اند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، همزمان با آغاز بیست ‌و چهارمین هفته کتاب جمهوری اسلامی، مجله ادبی آنلاین «الف‌یا» (نشریه الکترونیکی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان) رونمایی شد.
این مراسم با حضور و سخنرانی سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرتضی سرهنگی، نویسنده و مدیر دفتر ادبیات مقاومت حوزه هنری، علی‌محمد مودب، شاعر و مدیر موسسه شهرستان ادب، ابراهیم اکبری دیزگاه، سردبیر نشریه «الف‌یا» و جمعی از فرهیختگان، نویسندگان و فعالان عرصه کتاب ادبیات برگزار شد.

صالحی: نقش مجلات ادبی در گسترش ادبیات انکارناپذیر است
سیدعباس صالحی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنرانی خود در این آیین، انجمن‌های ادبی و مجلات ادبی را دو کانون توانمند برای رشد و توسعه ادبیات ایران عنوان کرد. وی گفت: با نگاه به چند دهه اخیر در پیش و پس از انقلاب، خواهیم دید که کانون جدی برای تحرک ادبیات کشور، مجلات ادبی بوده‌اند.
وی افزود: این مجلات ادبی برای ارتباط نسل‌های ادبی با یکدیگر فرصت‌سازی کردند و در کنار آن به پرورش نسل‌های جدید پرداختند.
صالحی در بخش دیگری از سخنانش با برشمردن برخی نواقص انتشار مجلات مکتوب ادبی، حضور در فضای مجازی را ابزاری برای بردن بهره‌های بیش‌تر با انتشار مجلات ادبی آنلاین و الکترونیکی دانست و گفت: فضای مجازی این فرصت را به وجود آورده تا امکان استفاده بیش‌تری از کانون دوم یعنی انتشار مجلات ادبی برای رشد ادبیات در کشور داشته باشیم.
وی سپس با خرسندی از انتشار مجله ادبی آنلاین «الف‌یا» ادامه داد: این نشریه به مسایل متنوعی اشاره خواهد داشت و همچنان‌که از نام آن برمی‌آید،‌ به تمام حوزه‌های ادبی خواهد پرداخت؛ زیرا این نشریه معتقد است که کنار گذاشتن برخی نویسندگان و جریان‌های ادبی به معنای محرومیت از بخشی از جامعه ادبی است.
معاون فرهنگی وزیر ارشاد افزود: نشریه «الف‌یا» دو محور مهم را در دستورکار خود قرار داده است؛ نخست اینکه به کتاب، تعلق خاطر ویژه دارد و شاید علت این‌که این نشریه در هفته کتاب رونمایی شد، به همین دلیل باشد. نکته دیگر آن‌که «الف‌یا» می‌کوشد تا سلایق نویسندگان و کسانی را که از ادبیات به عنوان ابزار استفاده نمی‌کنند، معرفی کند و ادبیات را محور گفت‌وگوهای نقادانه و تعامل‌گرایانه قرار دهد.
صالحی سپس ادامه سخنانش را به موضوع مستندنگاری اختصاص داد و انتشار نشریه ادبی آنلاین «الف‌یا» را فرصت مناسبی برای گسترش مستندنگاری عنوان کرد. وی همچنین گفت: در زمینه مستندنگاری، دارای تجربه‌های تاریخی خیلی خوبی هستیم که باید این تجربه‌ها را در اختیار نوقلمان و علاقه‌مندان قرار دهیم.
این معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در تاریخ کهن اسلامی، در دانش تراجم منبع گسترده‌ای از دانش مستندنگاری داریم. منبعی از خودنوشته‌ها و بیوگرافی‌ها را داریم و البته در حوزه سفرنامه‌ها هم منابع ما نامحدود است.
صالحی ادامه داد: در سفرنامه‌ها که بیش‌تر آنها سفرنامه حج هستند، تمام اجزای مستندنگاری از جمله ‌جغرافیانگاری، مردم‌نگاری و تاریخ‌نگاری آمده است و منبعی مهم محسوب می‌شوند.
وی تأکید کرد: با مستندنگاری می‌توانیم نقطه‌های جدیدی را پیدا کنیم. مستندنگاری در حقیقت حیطه‌ای است که نشریه «الف‌یا» به آن توجه ویژه‌ای خواهد داشت.
سخنان معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این‌گونه پایان یافت: امیدوارم انتشار نشریه «الف‌یا» سبب اتصال و ارتباط نسل‌های اول و دوم و سوم نویسندگی با نسل‌های جوان و خلاق نویسندگان کشورمان برای رسیدن به ادبیات خلاقه در کشور شود.

اکبری دیزگاه: اصلی‌ترین هدف الف‌یا، پایه‌گذاری جمهوری ادبیات است
ابراهیم اکبری‌دیزگاه،‌ نویسنده و شاعر که سردبیری نشریه ادبی آنلاین «الف‌یا» را به عهده دارد، در این آیین سیاست‌های نشریه را برشمرد و گفت: اصلی‌ترین هدف این نشریه،‌ پایه‌گذاری جمهوری ادبیات است.
وی افزود: معضل کنونی ادبیات در کشور، رفتارهای قومی و قبیله‌ای است که حاصل آن به جهالت ادبی تعداد کثیری از نویسندگان منتهی شده است. چون این نویسندگان قوم و قبیله خود را می‌بینند و تعصبات حزبی و سیاسی خود را در ادبیات، ژورنالیسم و حتی جوایز ادبی دخیل می‌دانند.
اکبری‌دیزگاه افزود: بنای ما در نشریه «الف‌یا» بر این است که از دامنه تا قله و از قله تا دامنه، از تمام نویسندگان بهره ببریم؛ البته به شرط منافع ملی و رعایت قوانین جمهوری اسلامی. هر نویسنده‌ای که در این شرط بگنجد، از آثار و نظرات وی در این نشریه بهره‌مند خواهیم شد.

سرهنگی: مستندنگاری ما را به حقیقت زندگی می‌رساند
مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات مقاومت حوزه هنری و از نویسندگان مطرح دفاع مقدس، دیگر سخنران این مراسم بود. وی در آغاز با تمجید از عنوان «الف‌یا» سخنانی را درباره مستندنگاری که در این نشریه به آن بهای مناسبی داده می‌شود، بیان کرد.
وی با تأکید بر اینکه مستندنگاری ما را به حقایق زندگی نزدیک می‌کند، گفت: اگر در اوایل دهه ۶۰ با اسیران عراقی گفت‌وگو نمی‌کردم، شاید هرگز نمی‌فهمیدم که جنگ ابتدا به عراقی‌ها و سپس به ایران تحمیل شد.
سرهنگی سپس گفت: در خصوص مستندنگاری ما هم جغرافیای متنوع و هم اقدام متنوعی داریم؛ به این داشته‌ها باید دو تحول بزرگ یعنی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی را هم اضافه کنیم.
سرهنگی در ادامه سخنانش با تشریح اهمیت مستندنگاری جنگ در تمام دنیا، به بیان خاطره خود از بازدید از اتحادیه نویسندگان جنگ روسیه پرداخت و گفت: با آن که حدود ۷۰ سال از جنگ جهانی دوم گذشته، روسیه اتحادیه نویسندگان جنگ دارد. وقتی از رییس آن اتحادیه درباره علت فعالیت این اتحادیه پرسیدم، گفت که روسیه، بدون ادبیات جنگ تنها یک سرزمین پهناور است.
این نویسنده و مستندنگار شناخته‌شده کشورمان در پایان اظهار کرد: مستندنگار باید سلوک نویسندگی داشته باشد و برای نوشتن، در تحرک و حرکت باشد. همچنین باید از استادان سخت‌گیر برای تربیت نسل مستندنگار بهره ببریم.

مودب: انتشار «الف‌یا» می‌تواند امری مبارک برای پاسداشت زبان فارسی باشد
علی‌محمد مودب، شاعر و مدیر موسسه فرهنگی شهرستان ادب سخنران دیگر مراسم رونمایی از نشریه ادبی ـ الکترونیکی «الف‌یا» بود که سخنانش را در حوزه شعر، بیان و در آن بر مصون نگه داشتن زبان فارسی از تهدیدات تأکید کرد.
وی در سخنان آغازین خود با اظهار نگرانی از وضعیت نه‌چندان خوب زبان فارسی گفت: در هر ۳ کشوری که به زبان فارسی صحبت می‌کنند، زبان فارسی در معرض خطر است. بر این اساس، هرگاه از اقدامی برای پاسداشت و نگهداشت زبان فارسی مانند راه‌اندازی نشریه «الف‌یا» مطلع می‌شویم، آن را مبارک و موجب خرسندی می‌دانیم.
مدیر «شهرستان ادب» همچنین ادامه داد: متأسفانه اطلاعاتی از شاعران به ویژه شاعران انقلاب وجود ندارد و با جستجو کردن در فضای مجازی، نمی‌توان چند نوشته درباره شاعرانی همچون قادر طهماسبی (فرید) یافت.
مودب ادامه داد: در فضای اینترنت که محل رجوع برای جمع‌آوری اطلاعات درباره افراد مختلف است، نقد، تحلیل، بازخوانی و معنا کردن اشعار شاعران وجود ندارد و به همین دلیل انتشار «الف‌یا» این امکان را می‌دهد تا خلأهای موجود پر شود.
این شاعر در بخش دیگری از سخنان با یادکرد از شهید محسن خزایی که دو روز پیش در حلب سوریه به شهادت رسید، گفت: اخبار و احوال ما در آثار ادبی،‌ باقی می‌ماند و بعدها توسط این نشریات به اخبار تبدیل می‌شود و بعد از قالب شدن، در ذهن مردم جای می‌گیرد.
وی سپس تجربه حضور در بیرون از مرزها و شناخت دیگر نویسندگان و شاعران فارسی‌زبان را نکته مهمی دانست و گفت: بسیاری از شاعران شاخص افغانستان در غربت کشورهای جهان زندگی می‌کند. نیازمند این هستیم که به آنها توجه داشته باشیم؛ زیرا زبان فارسی، سرمایه مشترک فارسی‌زبانان است.
مودب در پایان اظهارات خود تأکید کرد: باید به زبان و لحنی رسید که امکان نقد داشته باشد. باید نقد نحله‌های فکری، ممکن شود و قطعاً دوستان ما در نشریه «الف‌یا» همین رویکرد را دارند که امیدوارم در کار و هدفشان موفق شوند.
در پایان این برنامه که با نمایش فیلمی مستند از نظرات محمدعلی جمالزاده در سال ۱۹۸۶ میلادی (۱۳۶۵ شمسی) درباره ادبیات معاصر ایران همراه بود، سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشریه ادبی آنلاین «الف‌یا» را در نخستین روز از بیست و چهارمین هفته کتاب جمهوری اسلامی به صورت رسمی رونمایی و افتتاح کرد.

در ادامه ببینید: 
**گزارش تصویری مراسم رونمایی مجله‌ی ادبی آنلاین الفیا**

© روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان
تلفن: ۸۸۳۰۰۸۲۴ داخلی ۱۱۲و۱۱۳
@Adabiatirani کانال تلگرام