description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
2 اکتبر 2019
description
قزلی در آیین گشایش نمایشگاه کتاب خراسان شمالی:

فرهنگ کتابخوانی باید تبدیل به سبک‌زندگی مردم شود

مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی، صبح امروز (چهارشنبه) طی سفر به شهر بجنورد، در آیین گشایش نمایشگاه کتاب استان خراسان شمالی شرکت کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، مهدی قزلی پس از بازدید از کتابفروشی‌های بجنورد و افتتاح و بازدید از نمایشگاه کتاب استان خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگاران گفت: ترویج فرهنگ کتابخوانی در گرو تبدیل شدن این موضوع به سبک زندگی مردم است و بهترین مخاطبان این هدف، کودکان و نوجوان هستند. سرمایه‌گذاری ما بر روی کودکان و نوجوانان نیز باید به گونه‌ای باشد که کتابخوانی را همانند غذا خوردن و بازی کردن بخشی بدیهی از زندگی روزانه خود بدانند.
وی درباره خارج شدن کتاب از سبد خانوار به دلیل مشکلات مالی گفت: بحمدالله در دوره‌ای قرار داریم که کتاب به شیوه‌های مختلف در دسترس خانواده‌ها وجود دارد. کتاب‌های الکترونیک و صوتی و کتابخانه‌های عمومی، کتابهای دوستان و آشنایان و فامیل و … جزء کم‌هزینه‌ترین روش‌های دسترسی به کتاب هستند.
قزلی تاکید کرد: بر این باور هستم که برای برون‌رفت از شرایط کنونی مطالعه در جامعه، باید احساس نیاز به کتابخوانی در افراد و خانواده‌ها به وجود بیاید. این احساس نیاز قطعا منجر به دسترسی به کتاب خواهد شد.
مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به عدم جایگزینی کتاب‌های کاغذی با کتاب‌های الکترونیکی گفت: کتاب‌های کاغذی با ایجاد خلوت فعال، همه حواس انسان را به خود مشغول می‌کند. به این صورت که به دلیل درگیر شدن فکر، تمرکز و حواسی مانند لامسه، بینایی، بویایی و ایجاد شدن دنیایی جدید که ناشی از مطالب کتاب است، شما بعد از دوساعت کتاب کاغذی ‌خواندن، احساس خستگی می‌کنید.
مهدی قزلی با تاکید بر لزوم اصلاح روند برگزاری نمایشگاه‌های استانی کتاب گفت: برگزاری نمایشگاه‌های استانی نیاز به تغییرات و اصلاحات دارد. بایستی با تحلیل نمایشگاه‌های گذشته، نقاط قوت و ضعف این رویدادهای فرهنگی مهم، مشخص شود.
وی در پایان اشاره کرد: حالا که در آستانه ساماندهی موسسات زیرمجموعه وزارت ارشاد هستیم، بهترین زمان برای بازنگری ساز و کار بعضی فعالیتهای مهم مانند همین نمایشگاه‌های استانی است.
این گزارش می‌افزاید، مهدی قزلی مدیرعامل بنیاد به همراه ایوب دهقانکار، مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی، به عنوان نمایندگان وزارت ارشاد برای افتتاح نمایشگاه کتاب استان خراسان شمالی به بجنورد سفر کرده‌اند.
گفتنی است، قزلی و دهقانکار در جریان این سفر با حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی و امام جمعه شهر بجنورد دیدار کردند. گفت‌و‌گو پیرامون مسائل فرهنگی استان و ارائه راهکارهایی برای افزایش کتابخوانی، از اهم موضوعات این جلسه بود.