description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
19 نوامبر 2018
description
قزلی در جمع انجمن‌های ادبی استان فارس:

قول حمایت از انجمن‌های ادبی عملی شد

به مناسبت هفته کتاب وکتابخوانی، نشست هم‌اندیشی دبیران انجمن‌های ادبی استان فارس در شهر شیراز برگزار شد.

در این نشست که با حضور مهدی قزلی مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان و رئیس کارگروه اجرای آئین‌نامه امور انجمن‌های ادبی، صابر سهرابی مدیرکل کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، غلامرضا طریقی دبیر مجمع عمومی انجمن‌های ادبی کشور، جواد محقق مدیر دفتر شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی و الهام مزارعی دبیر انجمن‌های ادبی استان فارس برگزار شد، پیرامون مسائل مربوط به آیین‌نامه امور انجمن‌های ادبی بحث و تبادل‌نظر شد.
در ابتدای این برنامه، مهدی قزلی با ابراز خرسندی از حضور در جمع انجمن‌های ادبی استان فارس گفت: استان فارس، مهد ادبیات و شعر ایران زمین بوده و انتظار می‌رود استعدادهای برخواسته از انجمن‌های ادبی بتوانند جریان‌ساز ادبیات در روزگار ما باشند.
رئیس کارگروه اجرای آئین‌نامه امور انجمن‌های ادبی با اشاره به جایگاه انجمن‌های ادبی در کشور و لزوم حمایت از آنها گفت: انجمن‌های ادبی در جایگاهی قرار دارند که می‌توانند عهده‌دار اجرای امور فرهنگی کشور شوند و ما به عنوان نماینده دولت، علیرغم شرایط انقباضی در بودجه، تلاش کرده‌ایم تا بتوانیم حداکثر مساعدت مالی خود را در راه اجرای ایده و طرح‌های نوآورانه انجمن‌های ادبی بکار بندیم.
قزلی افزود: در همین راستا توانستیم با اختصاص طرحانه بالغ بر یک میلیارد و یکصد و پنجاه میلیون ریال، بر سر عهد خود برای حمایت از انجمن‌های ادبی دارای شناسه سراسر کشور بمانیم و امروز دیگر هیچ انجمن ادبی در کشور وجود ندارد که طرحانه وعده داده شده در نخستین مجمع انجمن‌های ادبی کشور را دریافت نکرده باشد.
وی در بخش دیگری با تشریح وضعیت ثبت انجمن‌های ادبی کشور گفت: تاکنون ۱۱۵۹ انجمن در سامانه جامع امور انجمن‌های ادبی کشور ثبت نام کرد‌ه‌اند که از این میان، ۳۹۸ انجمن، موفق به دریافت شناسه شده‌اند، ۵۱۳ انجمن مراحل پایانی رفع نقص مدارک را می‌گذرانند که سهم استان فارس از این آمار، ۸۵ انجمن ادبی است که امروز ۲۵ انجمن، شناسه خود را دریافت می‌کنند.
مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی در بخش دیگر صحبت‌های خود، به فرایند برگزاری نخستین مجمع عمومی انجمن‌های ادبی اشاره کرد و گفت: از زمان ابلاغ «آئین‌نامه امور انجمن‌های ادبی» توانستیم در کمتر از سه ماه، مجمع عمومی انجمن های ادبی را با حضور بیش از پانصد انجمن و بدون هیچگونه سابقه و ارتباط قبلی برگزار کنیم. در این مجمع، با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور فرهنگی و دبیران و نماینده انجمن‌های ادبی، انتخابات دبیرکل انجمن های ادبی انجام شد که جناب آقای غلامرضا طریقی با اکثریت آرا انتخاب شد.
وی افزود: تاکید دکتر سید عباس صالحی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی بر مداخله حداقلی دولت در امور انجمن‌های ادبی است و دریافت شناسه، راه ارتباط، همکاری و حمایت وزارت ارشاد از انجمن‌های ادبی است.
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به لزوم همگرایی انجمن‌های ادبی گفت: انجمن ادبی می‌توانند با برگزاری جلسات هم‌اندیشی مشترک، طرح‌ها، تجربیات و حتی مسائل خود را به اشتراک بگذارند که این جلسات می‌تواند به اتفاقات خوب ادبی و اجرایی شدن طرح‌ها و ایده‌ها منجر شود.
وی ادامه داد: سامانه امور انجمن‌های ادبی، به عنوان یک سامانه جامع می‌تواند پاسخگوی بسیاری از سوالات و مسائل انجمن‌ها باشد. بدین صورت که کلیه امور انجمن‌های ادبی از جمله ثبت انجمن، دریافت شناسه، ارسال طرح و دریافت حمایت از طریق درگاه الکترونیکی انجام می‌شود که موجب سهولت کار و سرعت پاسخگویی می‌شود.
قزلی در پایان گفت: ما به این نتیجه رسیدیم که بهترین واسطه دولت و ملت، انجمن‌های ادبی هستند که دارای سه ویژگی هستند: داوطبانه بودن، غیر انتفاعی بودن و غیردولتی بودن؛ که نه ما به عنوان بنیاد شعر و ادبیات داستانی واجد این ویژگی ها هستیم و نه ادارات ارشاد؛ پس امیدوارم انجمن‌های ادبی کشور با ثبت در سامانه امور انجمن‌های ادبی و دریافت شناسه، پشتوانه ما برای برداشتن قدم‌های بلندتر در ادامه مسیر باشند.
در ادامه جلسه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: جایگاه انجمن ها بسیار برای مسئولان فرهنگی کشور حایز اهمیت است و واسپاری فعالیت ها به انجمن ها باعث شده برنامه های کلان استان با نظارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختیار انجمن ها قرار گیرد.
سهرابی تاکید کرد: انتظار داریم انجمنها، محافل ادبی صمیمی تر بوجود آورند و در سایه اعتمادسازی و مودت با یکدیگر، ایده‌های خود را به صورت هدفمند به اجرا درآورند.
غلامرضا طریقی، سخنران بعدی این برنامه بود.

وی با تشریح روند انتخاب دبیران استانی گفت: با انتخاب دبیران استانی در اردیبهشت امسال، هسته انجمن‌های ادبی در استان‌ها شکل گرفت و قرار شد با محوریت این دبیران و حمایت ادارات کل ارشاد استان‌ها، شرایط فعالیت برای انجمن‌های ادبی سرعت گیرد.
طریقی با تاکید بر این مساله که دریافت طراحانه یا کمک‌های مالی هدف غایی انجمن‌ها نیست، گفت: از انجمن‌های ادبی استانی با این استعدادها و توانایی‌ها توقع می‌رود که با همکاری یکدیگر و برگزاری برنامه‌های ادبی، اتفاقات بزرگی را رقم بزنند.
دبیر نخستین مجمع عمومی انجمن‌های ادبی کشور با ابراز خرسندی از برگزاری جلسات استانی افزود: حضور و حمایت مدیران ادارات کل ارشاد در نشست‌های امروز و گذشته، نوید روزهای خوب و همدلی مدیران فرهنگی و انجمن‌های ادبی را دارد.
در ادامه، دبیران انجمن های ادبی حاضر در نشست، به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود پرداخته و خواستار رفع مشکلات انجمن های ادبی استان شدند.
در پایان این جلسه، انجمن‌هایی که مدارک خود را تکمیل کرده بودند، شناسه‌ ملی خود را دریافت کردند و به انجمن‌هایی که برای دومین جشنواره ملک‌الشعرای بهار طرح ارسال کرده بودند، طرحانه اهدا شد.
گفتنی است، پس برگزاری این جلسه، مهدی قزلی مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، غلامرضا طریقی دبیر مجمع عمومی انجمن‌های ادبی کشور و جواد محقق مدیر دفتر شعر بنیاد به همراه صابر سهرابی مدیرکل کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به نمایندگی از دبیران انجمن‌های ادبی به دیدار سید محمود سجادی، شاعر، منتقد و پژوهشگر پیشکسوت ادبیات رفتند.