description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
1 اکتبر 2018
description

اثر نامزد جایزه جلال مورد توجه رهبری قرار گرفت

در هفتمین پاسداشت ادبیات جهاد مقاومت، از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «فرنگیس» رونمایی شد.

این کتاب که در بخش مستندنگاری نهمین جایزه ادبی جلال آل احمد نامزد شده بود، شرح زندگی فرنگیس حیدرپور شیرزن کردی است که در هنگامه دفاع از میهن اسلامی، یک‌تنه به جنگ متجاوزان بعثی رفت. این کتاب نتیجه سه‌سال هم‌صحبتی مهناز فتاحی با این دلاورزن است.
متن یادداشت رهبر انقلاب بر این کتاب بدین شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«بخش ناگفته و بااهمیتی از حوادث دوران دفاع را به‌مناسبت شرح‌حال این بانوی شجاع و فداکار، در این کتاب می‌توان دید. بانو فرنگیس دلاور با همان روحیّه‌ی استوار و پُرقدرت، و با زبان صادق و صمیمی یک روستایی، و با عواطف و احساسات رقیق و لطیف یک زن، با ما سخن گفته و منطقه‌ی ناشناخته و مهمّی از جغرافیای جنگ تحمیلی را با جزئیاتش به ما نشان داده است.
ما از روستاهای مرزی در دوران جنگ و مصائب فراوان آنان و آوارگی‌ها و گرسنگی‌ها و خسارتهای مادی و ویرانی‌ها و داغ عزیزان آنها، هرگز به این وضوح و تفصیلی که در این روایت صادقانه آمده است، خبر نداشتیم؛ و نیز از فداکاری جوانان آنان که در شمار اوّلین شتابندگان به مقابله با دشمن مهاجم بودند. ماجرای قتل و اسارت دشمن به‌دست این بانوی دلاور هم که خود یک داستان مستقل و استثنائی است که نظیر آن فقط در سوسنگرد، در همان اوان، اتّفاق افتاده بود. بانو فرنگیس را باید بزرگ داشت و از نویسنده‌ی کتاب ــ خانم فتّاحی ــ به‌خاطر قلم روان و شیوا و هنر مصاحبه‌گیری و خاطره‌نویسی، باید بسیار تشکّر کرد.»