description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
8 مارس 2018
description

نخستین کنگره ملی بزرگداشت مقام ادبی احمد عزیزی برگزار شد

در آستانه سالگرد درگذشت احمد عزیزی، نخستین کنگره ملی بزرگداشت مقام ادبی این شاعر بلندآوازه انقلاب اسلامی در کرمانشاه برگزار شد.

جواد محقق مدیر دفتر شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در  این مراسم  که با حضور اصحاب فرهنگ و هنر و مسوولان استانی پیش از ظهر چهارشنبه در تالار وحدت کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: نهاد‌های اجرایی وظیفه شناسایی و حمایت از هنرمندان و فرهیختگان استان و معرفی آنان به جامعه ادبی را دارند.
محقق بااشاره به اینکه مسوولان فقط به تجلیل برخی هنرمندان مطرح بسنده نکنند افزود: باید با برنامه ریزی لازم همه هنرمندان انقلابی به جامعه ادبی معرفی و جوانان با استعداد هر دیار حمایت شوند.
وی اضافه کرد: وظیفه نهاد‌های فرهنگی بررسی و رصد اوضاع هنری استان‌ها و دستگیری و حمایت از و هنرمندان و ادیبان به عنوان استعداد‌های برتر است، هرچند شاید از نظر مالی بضاعت اندکی در دست باشد، اما باید همه تلاش خود را به کار بگیرند.
محقق پیشنهاد کرد همه مقالات همایش در کتابی جمع آوری شود که مابقی هنرمندان با این آثار آشنایی پیدا کنند.
احمد عزیزی چهارم دی ماه ۱۳۳۷ در سرپل ذهاب به دنیا آمد و پانزدهم اسفند ماه ۱۳۸۶ به علت کاهش سطح هوشیاری ناشی از تشنج، بیماری قلبی و کلیوی در بیمارستان بستری شد و در اسفند سال ۹۵ به دیار باقی شتافت.
از این شاعر انقلابی آثاری نظیر کفش‌های مکاشفه، شرجی آواز، خوابنامه و باغ تناسخ، ترجمه زخم، باران پروانه، رودخانه رؤیا، ملکوت تکلم و سیل گل سرخ به جای مانده است.