description متن perm_media گالری تصاویر volume_up مستندات صوتی videocam مستندات ویدئویی
2 دسامبر 2018
description

نشست خبری یازدهمین جایزه ادبی جلال برگزار شد

نشست خبری یازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد صبح امروز با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه در بنیاد شعر و ادبیات داستانی برگزار شد.

مهدی قزلی در ابتدای این نشست با تسلیت درگذشت زنده یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد گفت: در وصف استاد زرویی نصرآباد همین بس که مرحوم کیومرث صابری فومنی (گل آقا) درباره ایشان گفته «…قلمی که عبید و دهخدا در دست داشتند، الان بی‌صاحب نیست. طنز دارد جان می‌گیرد. یکی از مشهورترین طنزنویسان امروز ما ـ ملانصرالدین ـ (ابوالفضل زرویی نصرآباد) فقط ۲۳ سال دارد! چراغ‌ها دارند روشن می‌شوند. شهر چراغانی خواهد شد…» و علاوه بر همه معلومات و دستاوردهای ایشان، همین تعریف برای رزومه یک شخصیت برجسته ادبی کافی است.
دبیر اجرایی یازدهمین جایزه ادبی جلال آل احمد با اعلام آمار کلی آثار داوری شده گفت: در مجموع ۳۲۱۳ عنوان کتاب در این دوره مورد بررسی قرار گرفته که ۱۴۸ عنوان در بخش نقد ادبی، ۱۷۳ اثر در بخش مستندنگاری، ۱۲۰۰ داستان کوتاه و ۱۶۷۳ رمان و داستان کوتاه بوده است.
در ادامه این نشست، محمدرضا بایرامی، دبیرعلمی سیزدهمین جایزه ادبی جلال آل احمد گفت: از مدیرعامل و کارکنان بنیاد شعر و ادبیات داستانی تشکر می‌کنم که با تلاش شبانه‌روزی، دقت نظر و حس مسئولیت‌پذیری برای برگزاری این دوره از جایزه جلال تلاش کردند.
وی در ادامه گفت: از همکارانم نیز در هیات علمی و گروه‌های چهارگانه داوری تشکر می‌کنم که روزها و ساعت‌های بسیاری برای مطالعه، بررسی و انتخاب آثار صرف کردند که امیدوارم نتایج همانطور که برای من رضایت‌بخش بوده، برای مخاطبین و اهالی ادبیات نیز مایه خوشنودی باشد.
بایرامی با اشاره به نحوه بررسی آثار گفت: با اطمینان عرض می‌گویم که داوری آثار بدون توجه به نام، جنسیت و گرایش سیاسی نویسنده، نام ناشر و امثالهم صورت گرفته و صرفاً قوت کتاب از جهت محتوا و تکنیک ملاک انتخاب بوده است.

سه امتیاز منحصر بفرد برای برگزیدگان جایزه جلال

قزلی در پاسخ به سوالی درباره نحوه حمایت از برگزیدگان جایزه ادبی جلال گفت: طی نامه‎‌نگاری انجام شده با کمیته خرید کتاب وزارت ارشاد، آثار برگزیده جوایز ملی ادبی در اولویت خرید کتاب است که نهایتا برای تجهیز کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و دسترسی آسان مردم به آثار برگزیده می‌شود.
وی افزود: یکی از امتیازات برگزیدگان جوایز ملی همچون جایزه جلال آل احمد این است که با همکاری موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی، این افراد به عنوان نماینده نویسندگان در رخدادها و نمایشگاه‌های بین‌المللی و خارج از کشور حضور پیدا کنند که نمونه آن، حضور آقایان بایرامی و قیصری در نمایشگاه پاریس، خانم مرعشی در نمایشگاه صربستان، خانم فلاح و آقای شرفی خبوشان در نمایشگاه فرانکفورت و خانم برادران در نشست کشور چین است.
قزلی ادامه داد: با پا گرفتن طرح «گرنت»، آثار برگزیده جایزه ادبی جلال آل احمد به ناشران کشورهای خارجی معرفی می‌شود تا زمینه ترجمه ، انتشار و راهیابی به بازار فرهنگی کشورهای مختلف جهان را بدست آورند که این روزها می‌شنویم رایت‌های خوبی از این آثار به فروش رسیده است.

امسال کاهشی در میزان جایزه جلال نخواهیم داشت

دبیر اجرایی یازدهمین جایزه ادبی جلال آل احمد با اشاره به میزان جایزه امسال گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و نوسان قیمت سکه در بازار، میزان جایزه برای برگزیده جایزه این دوره، یکصد میلیون تومان در نظر گرفته است.
وی افزود: به نویسندگان آثار شایسته تقدیر نیز، ۳۰ میلیون تومان تعلق خواهد گرفت.
قزلی با اشاره به کمبود بودجه بنیاد شعر و ادبیات داستانی گفت: سال گذشته با برگزاری چهار جشنواره ملی فقط چهار میلیارد و پانصد میلیون تومان بودجه دریافت کردیم که امسال علیرغم اضافه شدن مسئولیت حمایت از انجمن‌های ادبی، فقط دومیلیارد تومان سهم بنیاد بوده است.
وی ادامه داد: با ثبت‌نام ۱۲۹۰ انجمن ادبی که ۴۰۰ انجمن از آنها دارای شناسه ملی هستند، وظیفه بنیاد حمایت مالی است که توانسته‌ایم علیرغم مضیقه مالی طرحانه انجمن‌ها را پرداخت کنیم. حال شما به این وضعیت، از طرفی جوایز پروین اعتصامی، ملک‌الشعرای بهار و جلال آل احمد و از سویی، هزینه اجاره، حقوق پرسنل و هزینه‌های جاری بنیاد را اضافه کنید.
مدیر بنیاد شعر و ادبیات داستانی با قدردانی از پرسنل بنیاد گفت: ما مجموعه‌ای هستیم با ۳۰ پرسنل که علاوه بر برگزاری رویدادهای بزرگی مانند جشنواره‌های ملی ادبی، پایگاه نقد شعر و داستان را نیز اداره می‌کنیم که مایه افتخار من است.
وی با اشاره به تغییر محل برگزاری جایزه جلال از تالار وحدت به کتابخانه ملی گفت: با همکاری‌ صورت گرفته با کتابخانه ملی ایران که یکی از مراکز مهم فرهنگی و کتابخوانی کشور است و برگزاری اختتامیه در تالار قلم، توانستیم بودجه قابل توجهی را ذخیره کنیم.