library_books

با جام‌های شوکران

نویسنده: عبدالمجید نجفی
سال انتشار: 1392
تعداد چاپ: اول
تعداد صفحات: 240
قیمت: 11000 تومان

رمان به جنگ و موضوع اسارت در زندان‌های رژیم بعث صدام پرداخته و نویسنده سعی کرده خواننده را با مشکلات و سختی‌هایی که آزادگان عزیز در دوران اسارت تحمل کرده‌اند، آشنا کند. داستان، راوی سوم شخص و دانای کل دارد که با توجه به وقایع پراکنده داستان و شخصیت‌های متعدد، به نظر می‌رسد بهترین گزینه برای روایت داستان بوده است.
«با جام‌های شوکران» رمانی است که به زندگی محسن شفیعی می‌پردازد. او نامزدی به نام مارال دارد که دختر عمویش نیز هست. محسن به عنوان امدادگر به منطقه جنگی می‌رود. مادر و پدر و نامزدش چشم به راه و بیقرار دیدن او هستند، اما عشق به جبهه و خدمت به وطن، در وجود او چنان قوی است که پایبند شهر و خانه و کاشانه نمی‌شود. او به رغم التماس‌های خانواده، دوباره به منطقه برمی‌گردد و در پایان یک عملیات، به اسارت دشمن درمی‌آید. در اردوگاه تکریت، شوهرخواهرش (کمال) را می‌بیند که با سرسپردگی، به خدمت ارتش عراق درآمده و برای ابراز هرچه بیشتر این سرسپردگی اطلاعات کذبی نیز (در مورد محسن) در اختیار ارتش عراق قرار می‌دهد و موجب شکنجه شدن شدیدتر او می‌شود.
محسن، سال‌های سخت غربت و اسارت را به عشق بازگشت به وطن و دیدار عزیزان تاب می‌آورد. سال‌ها از اسارت او می‌گذرد و وقتی پا به خاک ایران می‌گذارد، خیلی چیزها تغییر کرده است؛ جنگ تمام شده، مارال او از غده‌ای که در شکمش رشد کرده، رنج می‌برد و…
با جام‌های شوکران با 23 فصل به قلم آمده است.