من قلباً و عمیقاً جوانان را ستایش می‌کنم. (رهبر فرزانه انقلاب اسلامی)

 

بخش ویژه چهل‌ سالگی انقلاب اسلامی
(بالندگان دوران انقلاب اسلامی ایران -متولدین ۱۳۵۷ به بعد)
یازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد

 

به گفته دبیر تاریخ ایران، ابوالفضل بیهقی: «به دلی قوی و نشاطی تمام، کار پیش باید گرفت.» داستان فردای ایران را جوانانی خواهند نوشت که بهره‌ از ایمان اسلامی، خرد و جانی تازه‌ دارند. اینان عهد پیشینیان را به‌درستی دریافته‌اند و آن را به کار می‌بندند و سنگ زیرین آسیابِ فرهنگ و تمدن آینده ایران خواهند بود.»
با همین نگاه، در سیاهه صدر، بیست داستان‌نویس جوان ایرانی به چشم می‌آیند که سال‌زادشان پس از زمانه دگرگونی تاریخی ملّت مسلمان ایران است. آنان در روزگاری تازه زیسته‌اند و حال در چهل‌سالگی انقلاب اسلامی می‌توانند روایت‌گر تاریخ تازه ایرانیان باشند. این بیست نفر از برجستگانی‌ هستند که هر کدام اثری داستانی با محوریت هویت انقلابی-دینی-ملّی نوشته‌اند یا برگزیده یا تحسین‌شده مهم‌ترین رویداد‌های ملی ادبی ایران هستند و آثارشان دیده و خوانده شده‌ است. این نام‌ها پس از صدها نفر-ساعت کار رصد از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان شناسایی شده‌اند.
حال برای نخستین بار، مخاطبان ادبیات داستانی می‌توانند سه نفر از نویسندگان جوان دوران انقلاب اسلامی را انتخاب کنند.
روشن است برخی نام‌ها در این سیاهه نیامده‌اند؛ آن نام‌های دیگر یا در آستانه نوشتن هستند یا این‌که به جایگاهی دست یافته‌اند که از آستانه تحوّل مورد نظر گذر کرده‌اند.
همه کنش‌گران و علاقه‌مندان داستان ایرانی می‌توانند تا ۱۳ آذرماه، سه نفر از محبوب‌ترین نویسندگان‌شان را برگزینند.